Як перезапустити НАЗК?


Опубліковано на сайті 24 каналу

В боротьбі за голоси на виборах кандидатами в президенти було зроблено багато антикорупційних обіцянок. Одна із них — повне перезавантаження Агентства із запобігання корупції. Як це робити, щоб не поміняти шило на мило — говоримо сьогодні.


Нацагентство із запобігання корупції або НАЗК — один із найпотужніших за своїми повноваженнями антикорупційних органів. Саме вони відповідають за формування державної антикорупційної стратегії, контроль за політичним фінансуванням партій, перевірку е-декларацій, роботу з викривачами корупції, перевірку на конфлікт інтересів. За всіма 5 напрямками робота органу була провалена, за деякими — відверто саботована.


Неспроможність НАЗК належним чином виконувати свої функції була очевидною ще у 2017. І не тільки громадським експертам, а й міжнародним, які рекомендували прийняти зміни до закондавства.


Парламент міг зробити це ще у 2017. Тоді було зареєстровано одразу декілька законопроектів, які так ніколи і не були проголосовані. Примітно, що голосами коаліції з БПП і НФ було провалено навіть голосування за включення питання у порядок денний.


Ще за півроку викривач з НАЗК заявила, що орган контролюють з Адміністрації президента. В АП це заперечували, а тих, хто критикував роботу органу, президент Порошенко трохи не "рукою Кремля" називав.


Перед другим туром виборів він публічно змінив свою думку, тим самим розписавшись у багаторічній брехні. Команда кандидата в президенти Зеленського теж підтримали необхідність перезавантаження НАЗК.


Треба розуміти, що ситуація настільки запущена, що точковими змінами їй не зарадити. Потрібен фактичний перезапуск органу, який можна зробити прийняттям комплексного закону. Цей закон має вирішувати 5 ключових проблем:


Проблема 1: Зовнішні впливи на керівництво, обране за політичними квотами, а не за рівнем професійності та кваліфікованості

Нинішнє керівництво НАЗК має бути звільнене. Комісія, яка його обирала — теж змінена. Включення до неї міжнародних експертів, голоси яких будуть обов'язковою умовою прийняття рішення на користь кандидата, може забезпечити необхідну прозорість та якість відбіркового процесу.


Проблема 2: Повільне, неефективне, загрузле у внутрішніх конфліктах керівництво, де ніхто ні за що не відповідає

Замість колегіального, керівництво органу доцільно здійснювати одноосібному голові.Голова має обиратися конкурсною комісією, але сам призначати собі заступників. Вимоги до кандидатів на посаду голови мають забезпечувати доступ максимально широкого кола осіб.


Проблема 3: Відсутність чіткого розподілу зон відповідальності, неефективне управління та його наслідки

Новообране керівництво потребуватиме інформації про попередню діяльність органу, основні проблеми та пріоритетні кроки для їхнього вирішення. Забезпечити таку інформацію може міжнародний незалежний аудит діяльності НАЗК у 2016-2019, який з прийняттям закону може ініціювати уряд.


Проблема 4:Відсутність ефективного контролю за роботою органу

Щоденний контроль за діяльністю органу може забезпечити створення Управління внутрішнього контролю НАЗК. Громадський контроль має здійснювати Громадська ради, яка обиратиметься за результатами рейтингового інтернет-голосування.Також доцільно запровадити щорічний аудит, негативні висновки якого не будуть підставою для припинення повноважень голови, але визначатимуть проблеми і можливі шляхи їх подолання.


Проблема 5: "Інфільтровані агенти"; низькокваліфіковані працівники та інші кадрові проблеми

Апарат НАЗК теж потребуватиме перезавантаження вже після обрання нового керівництва.Це можна зробити шляхом оцінювання результатів діяльності працівників з подальшим звільненням тих, хто оцінку не пройшов. Така оцінка має проводитись за участі новостворених управління внутрішнього контролю і громадської ради.


Очевидно, що НАЗК має бути перезавантажене. І я сподіваюсь що перезавантаження НАЗК не закінчаться лише гаслами та передвиборчими обіцянками. І що нова адміністрація президента Зеленського таки прикладе реальних зусиль аби це питання не було покладене в довгу шафу або спущено на бюрократичні гальма. Цю вимогу підтримують профільні антикорупційні громадські організації. Концепція перезавантаження органу є — головне, щоби була готовність співпрацювати з тими, хто хоче забезпечення незалежності і ефективності органу.36 перегляд0 коментар
logo копия.png

© 2019